UNESCO

Slovenska mreža ASPnet je članica mednarodne UNESCO Associated Schools Network, vanjo pa je vključenih več kot 100 vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Mreža ima 10 ASPnet središč, v katera so vključene osnovne in srednje šole ali vrtci, središča pa vodijo vodje središč, ki so praviloma zaposleni na šoli ali vrtcu, kjer je sedež središča.

Mednarodna mreža je bila ustanovljena leta 1953, sestavlja pa jo več kot 11.000 vzgojno-izobraževalnih zavodov v več kot 180 državah sveta. Slovenija je postala del te velike globalne družine leta 1993, ko je bila kot prva šola v Sloveniji, zaradi izjemne vloge pri sprejemu beguncev iz vojskujoče se Jugoslavje, v njene vrste sprejeta Osnovna šola Cirila Kosmača iz Pirana.

V Sloveniji ASPnet deluje pod okriljem Slovenske nacionalne komisije za Unesco.

UNESCO – POSVOJENI SPOMENIKI

1. Ajda
  2. Stopa
  3. Pozvačin

Koordinatorica projekta UNESCO šola je Vida Fifonja Hanc, njena namestnica je Klementina Sečkar.

Video o človekovih pravicah sta pod mentorstvom Vide Fifonja Hanc izdelale učenki Hana Ferenčak in Lara Pintarič